10 RZECZY KTÓRE POWINIENEŚ WIEDZIEĆ

10 RZECZY KTÓRE POWINIENEŚ WIEDZIEĆ

admin admin 17 lutego, 2018 Ośrodek i otoczenie

Port w Darłówku

Jest czynnym portem przeładunkowym, rybackim i turystycznym – obejmuje on 3-kilometrowy odcinek rzeki Wieprza. Turyści mogą podziwiać tutaj jednostki pływające o długości do 75 metrów i zanurzeniu do 4 metrów. Stanowi on cel wycieczek wielu odwiedzających Darłówko.

Turystów najbardziej interesuje port wschodni, gdyż stąd wypływają statki wycieczkowe na wody Bałtyku. Port to również gratka dla tych turystów, którzy spragnieni są wrażeń. Stąd wyruszają w morze wyprawy wędkarskie na kutrach, podczas których turyści mogą złowić prawdziwe, morskie ryby. W Darłówku Zachodnim, z kolei można podziwiać cumujące przy nabrzeżu piękne jachty.

Król Eryk Pomorski

Barwną postacią w dziejach Darłowa i  zamku był Eryk Pomorski. Urodził się w tutaj, ale został adoptowany przez królową duńską Małgorzatę. W 1397 r. w Kalmarze Eryk został koronowany na władcę Danii, Szwecji i Norwegii. Po detronizacji powrócił do Darłowa, gdzie spędził ostatnie 10 lat swego burzliwego życia.

Niedźwiedź Morski

Panujący książę Bogusław X pielgrzymował wówczas do Ziemi Świętej. W rządach nad Pomorzem Zachodnim zastępowała go małżonka – księżna Anna. Jej kronikarz zanotował: „Ranek tego pamiętnego dnia był podobny do innych dni, tylko znacznie bardziej wietrzny. Wiejący z północnego zachodu silny wiatr wywołał sztorm. W południe wiatr dął już z mocą huraganu, zrywając połacie dachów, powalając drzewa i stare mury.”

Bogusław nie mógł jednak przewidzieć, że jego księstwo zaatakuje Niedźwiedź Morski, czyli olbrzymia fala sztormowa. Był 16 września 1497 roku gdy od strony Bałtyku dochodziły „pomruki” ów niedźwiedzia, będące w rzeczywistości wybuchami metanu pod dnem morza. Wybuchy te trafiły na najgorszy możliwy okres – od kilku dni na Bałtyku szalały sztormy. Fala, która dotarła do miasta położonego trzy kilometry od wybrzeża miała trzy metry wysokości (łącznie poziom wody musiał podnieść się o około 20 metrów). Zniszczyła większą część miasta

Park Wodny Jan

Przy hotelu „Jan” w Darłowie funkcjonuje Park Wodny, o tej samej nazwie. Jest to obiekt całoroczny, który z powodzeniem umila czas w przypadku kiepskiej pogody. Na Park Wodny składa się kompleks basenów ze zjeżdżalniami, jacuzzi, gabinetem odnowy biologicznej, kręgielnią i restauracjami, a także basen z morską wodą.

Godziny otwarcia:

  • Poniedziałek – wtorek: nieczynne
  • Środa – Piątek: 12:00-20:00
  • Sobota: 11:00-21:00
  • Niedziela: 11:00-20:00

Plaża

Darłówko jako kurort nadmorski może poszczycić się piękną plażą, a w zasadzie plażami – ponieważ wybrzeże podzielone jest na dwie części za sprawą rzeki Wieprzy, która uchodząc do morza przecina 20-kilomterowy pas plaży. Darłówko Wschodnie posiada plażę miejscami oddzieloną od morza kamieniami. Na tej plaży udostępnione jest boisko do gry w piłkę siatkową i dmuchane zjeżdżalnie. Zachodnia plaża jest piaszczysta, dużo większa i nic nie odgradza jej od morza. Turyści mogą skorzystać tutaj z bogatych ofert wypożyczalni sprzętu wodnego i wodnych atrakcji typu: przejażdżka na dmuchanym bananie.

Plaża przylegająca do Darłowa znana jest ze swego mikroklimatu charakteryzującego się dużą wilgotnością i wysoką zawartością jodu.

Latarnia Morska Darłowo

Latarnia morska Darłowo usytuowana jest tuż przy ujściu rzeki Wieprzy, przy wejściu do portu w Darłówku wschodnim. Obecna wysokość wieża latarni to 22 metry, a na jej szczycie znajduje się nowoczesny mechanizm wskazujący drogę statkom. Dziś turyści mogą podziwiać stan z 1927 roku, kiedy to miał miejsce ostatni remont budynku, polegający na podwyższeniu wieży o jeszcze jedną kondygnację oraz zmianę optyki latarni. W 1996 roku przeprowadzono modernizację zasilania źródła światła, zapewniając nieprzerywalne świecenie latarni, nawet przy braku zasilania prądem elektrycznym, na okres jednego tygodnia.

Godziny otwarcia:

  • Od 10.00 – 17.00
  • W sezonie (po 15.06) od 10:00 do zachodu słońca

Informacje ogólne:

  • Wysokość światła to 19,7m n.p.m. a zasięg 15 Mm (ok. 27,8km).
  • Latarnia została wybudowana w XIX wieku, wraz z budynkiem stacji pilotów. Wieża była wtedy dużo niższa i dopiero kolejne remonty uczyniły z niej pełnoprawną latarnię.
  • Dziś turyści mogą podziwiać stan z 1927 roku, kiedy to miał miejsce ostatni remont budynku, polegający na podwyższeniu wieży o jeszcze jedną kondygnację oraz zmianę optyki latarni. W 1996 roku przeprowadzono modernizację zasilania źródła światła, zapewniając nieprzerwalne świecenie latarni, nawet przy braku zasilania prądem elektrycznym, na okres jednego tygodnia.
  • Latarnia usytuowana jest we wschodniej części Darłówka.
  • Latarnię w Darłówku udostępniono do zwiedzania dopiero od sierpnia 2000 roku. Na dole budynku znajduje się kasa biletowa oraz sklep z pamiątkami. Na ścianach wiszą różne plansze związane z latarnictwem i historią latarni w Darłowie.

Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych

Kiedy odbywa się zlot?

  • Co roku, w ostatnim tygodniu czerwca w Darłowie ma miejsce Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych.

Krótka historia…

Pierwsza taka impreza odbyła się w 1999r i – trzeba przyznać – że z każdym rokiem rozwija się i nabiera rozmachu. Dokładnym miejscem zlotu jest „Patelnia” w Darłówku Wschodnim. Utarło się już, że impreza ta otwiera sezon turystyczny Darłowa – może dlatego, że w tych dniach „Królewskie Miasto” gości rzesze turystów, których wysoka liczba utrzymuje się potem przez całe lato. Pasjonaci historycznych pojazdów militarnych mogą oglądać liczne czołgi, transportery, samochody i motocykle wojskowe.

Jakie atrakcje czekają na Gości?

Prezentacji pojazdów towarzyszą inne atrakcje, jak np. występy zespołów artystycznych, zawody strzelnicze, przejażdżki wozami wojskowymi, pokazy fajerwerków i inne. Z każdym rokiem zarówno liczba prezentowanych pojazdów jak i ilość towarzyszących atrakcji zwiększa się, co świadczy o rosnącej popularności tej darłowskiej imprezy.

Most rozsuwany w Darłówku

W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku przebudowano poprzedni, stary most zwodzony na rzece Wieprzy łączący Darłówko Wschodnie z Zachodnim. Most zwodzony został zastąpiony mostem rozsuwanym. To jedynym most rozsuwany na terenie Polski, dlatego warto poświęcić chwilę z wakacyjnego czasu na jego obejrzenie.

Uchodząca do morza Wieprza rozdziela Darłówko na część wschodnia i zachodnią. Oba brzegi Wieprzy spinał XVII-wieczny, drewniany most zwodzony. Został on zmodernizowany w XIX stuleciu i służył aż do lat 70-tych ubiegłego wieku. Ponieważ zaczęto rozbudowywać port w Darłówku stary most rozebrano w 1977 roku. Aż do roku 1988 na Wieprzy kursował prom. W tym roku został oddany nietypowy, jedyny tego rodzaju, most rozsuwany w Darłówku. Poza konstrukcją, również wieża sterownicza ma nietypowy wygląd – przez wielu nazywana jest UFO. Most przewidziany jest dla ruchu pieszych i pojazdów ratowniczych.

Szlak Wiatraków

Informacje ogólne:

  • Szlak Wiatraków przebiega przez 4 nadmorskie miejscowości: Darłowo, Cisowo, Kopań i Wicie.
  • Trasa oznaczona jest kolorem zielonym a jej stopień trudności określany jest jako łatwy.
  • Całkowita długość ścieżki wynosi nieco ponad 13 km.
  • Trasa wiedzie drogami o różnej nawierzchni – od asfaltowych po szutrowe i pokryte płytami.
  • Niektóre etapy szlaku łączą się ze Szlakiem Zabytków Średniowiecza, można więc poza wiatrakami zobaczyć wartościowe, stare obiekty architektoniczne w tym zamki i kościoły.

Trasa szlaku:

  • Pierwszy odcinek liczy niespełna 6 km i rozpoczyna się w Darłowie przy Zamku Książąt Pomorskich.
  • Wędrując uliczkami Darłowa udajemy się w kierunku parku elektrowni wiatrowej. W tym miejscu możemy zobaczyć jedne z największych wiatraków w Europie. Ich wysokość wynosi 118 metrów. Łącznie na terenie elektrowni znajduje się 15 wiatraków.
  • Mijając wiatraki udajemy kierujemy się do Cisowa, gdzie możemy zobaczyć kościół p.w. św. Stanisława Kostki. Budowla w stylu gotyckim pochodzi z XIV wieku.
  • Z Cisowa kierujemy się na północ, do Kopania. Tuż przed wsią Szlak Wiatraków łączy się z Międzynarodowym Szlakiem Rowerowym R10. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na zabudowania pochodzące nawet z XVII wieku.
  • Kolejnym punktem trasy jest pobliskie Jezioro Kopań. Przy zachodnim brzegu akwenu można zaobserwować 6 metrowy granit różowy, którego część wystaje nad powierzchnię wody. Tutaj rozpoczyna się również drugi odcinek szlaku liczący ponad 7 km.
  • Wybierając się na wycieczkę Szlakiem Wiatraków należy pamiętać, że w niektórych miejscach jest on słabo oznakowany. Warto więc zaopatrzyć się w mapkę. Wszelkie materiały o szlaku i obiektach można uzyskać w Informacji Turystycznej w zamku Książąt Pomorskich w Darłowie.

Tramwaj wodny

Tramwaj wodny kursuje w kanale Wieprzy, pomiędzy mostem rozsuwanym w Darłówku a centrum Darłowa. Taka wyprawa tramwajem wodnym jest doskonałą okazją do przyjrzenia się całemu pasowi portu morskiego.

Tramwaje wodne Tristan i Izolda

Informacje ogólne:

  • tel. 510 216 005
  • Przystań – Darłówko Wschodnie (obok mostu rozsuwanego)
  • Przystań – Darłowo, ul. Kowalska 17

Rejsy codzienne w godzinach:

  • Od 9:45 do 19:45

Tramwaj wodny Księżna Zofia

Informacje ogólne:

  • tel. 606 391 388
  • Przystanek – Darłówko Wschodnie (obok mostu rozsuwanego)
  • Przystanek – Darłowo, ul. Kowalska 17